Çılgın Projeleri bırakın binaya yatırım yapın

Çılgın Projeleri bırakın binaya yatırım yapın

Eski ekonomi bakanı ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, deprem bölgesini ziyaret etti. Babacan: "Çılgın Projeleri bırakın binaya yatırım yapın!" dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı ve eski Ekonomi Bakanı Babacan İzmir'deki deprem bölgesini ziyaret etti. Babacan, İzmir'deki depremin ardından yıkılan binaların enkazlarında incelemelerde bulundu.  Bayraklı ilçesinde yıkılan Rıza Bey Apartmanı'nın enkazındaki çalışmalarla ilgili ekiplerden bilgi alan Babacan, yapılaşma ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

TÜRKİYE'NİN ÇOK BÜYÜK MÜHENDİSLİK ALT YAPISI VAR

bölgedeki yapı stokunun çok kırılgan olduğunu, özellikle 1999'dan önce yapılan binalarda çok büyük sıkıntılar bulunduğunu, bölgedeki vatandaşların hasarlı binalara giremediklerini, çadırlarda ve geçici alanlarda beklemek zorunda kaldıklarını dile getiren Babacan, "İşlerin yavaş gittiğini tespit ettik. Her ne kadar seferber olunduysa da daha iyi koordine sağlanabilecek hususları gördük. Türkiye'nin çok büyük bir mühendislik, teknik kapasitesi var. Bu kapasitenin biraz daha iyi mobilize edilmesi gerekiyor." dedi. 

İMAR AFFININ YANLIŞ OLDUĞUNU GÖRDÜK

Hasar tespit çalışmalarının tarafsız ve bağımsız kuruluşlarca yapılmasının önemli olduğunu belirterek, meslek kuruluşlarının yerel ve merkezi yönetimin eksiklerini kapatmaya hazır olduğunu söyleyen Babacan, "İmar affının yanlış bir uygulama olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını gördük,  kentsel dönüşüm sürecinin hızlandırılması, bunun için de genel ekonomik durumun iyileştirilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

RANT PEŞİNDEN KOŞMAYI BIRAKIN

Özel sektör imkanlarının ve bireysel satın alma gücünün canlanmasıyla istikrar ve güven ortamı oluşturulabileceğini, bu şekilde kentsel dönüşümün işleyebileceğini belirten Babacan, "Gecikmeye tahammül yok, artık Kanal İstanbul gibi rant projeleri peşinde koşmaktansa kaynakları acil ihtiyaçlara yönlendirmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum." dedi.

Kaynak: MilliGazete

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.