Erdoğan'a: Sen kendi ordusuna kumpas kuran başbakansın

Erdoğan'a: Sen kendi ordusuna kumpas kuran başbakansın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, partisinin milletvekili Ali Mahir Başarır'ın sözleri sonrası büyüyen tartışmaya katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanet veren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: Sen FETÖ'yle işbirliği yapıp orduya kumpas kuran başbakan değil misin? Komutanlarımızı, genelkurmay başkanımızı hapse attırdın. Kalkmışsın bana orduyu anlatıyorsun. Sen kim, ordu kim?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın açıklamaları sonrası AKP'li ve MHP'lilerin ve AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP'ye yönelik eleştirilerine yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, Katarlıların satın aldıkları savunma yatırımlarına dikkat çekerek, AKP döneminde Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yapılan FETÖ operasyonlarını hatırlattı. Kılıçdaroğlu, "Sen FETÖ ile işbirliği yapıp orduya kumpas kuran başbakan mısın değil misin? Ordu üzerinden bize saldıramaz" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, CHP'nin yeni broşürünü tanıttı, "Türkiye'yi katar katar sattılar" dedi. Kılıçdaroğlu, "Koskoca Türkiye Cumhuriyeti devleti, bir kişi tarafından esir alınmış durumda. Erdoğan bugün istese Ziraat Bankası'nı bir dolara Katar'a satabilir, oğluna, bir yakınana satabilir. Böyle bir yetkisi var" dedi.

"Katar, Borsa İstanbul'a koyduğu 200 milyon doları 15-20 ayda geri alacak. Böyle bir ballı satış nerede var? Gerçek değeri 425 milyon dolar mı? Neye göre 200 milyon dolar? Erdoğan bu soruya yanıt veremez" diyen Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:

Fettah Tamince'nin Katar anlaşmasında ne işi var? Fettah Tamince 17-25 Aralık'tan sonra Pensilvanya'ya giden, ailesi Bank Asya'ya para yatıran bir kişi... Yurt dışından kara para getiren birisi mi? Para için devletin itibarı satılır mı?

Paranın; dini, imanı yoktur" diyor. Tam bir sömürgeci kafası, tam bir sömürgeci kafası. Para rüşvetin aracısıdır. Osmanlı, "Paranın; dini, imanı yoktur" diyen yöneticiler yüzünden yıkıldı. Aynı yolda... Allah'ın cahiline neyi anlatacaksınız?

Kılıçdaroğlu elini kürsüye vurara, "Ordu peygamber ocağıdır, Ordu bizim ordumuz, hiç kimse unutmasın ordu Mustafa Kemal'in ordusudur" dedi.

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

Süleyman Şah türbesini utanmadan kaçırıyorsun, toprağı terk ediyorsun, bayrağı indiriyorsun utanmadan, sen mi bana ordudan bahsedeceksin? Orduyu büyülten silahlar değil moraldir, manevi değerlerdir. Sen bu değerlerin altına dinamit koydun.

Ordunun kritik noktalarına FETÖ'cüleri yerleştirdi. Devlete bu kadar hainlik yapan bir kişi kalkıp bir de bizi suçlayacak...

36 askerimizi Rusya şehit etti, soluğu Moskova'da altılar. Putin dakikalarca kapıda bekletti. Putin'den ders alıp katar katar geri döndüler. Bir şey oldu mu? Vatana ihanet edenler vatanseverlikten bahsedemezler.

Tank Palet Fabrikası, ordunun elinden alındı. Katar Ordusu'na verildi. Hiç para alınmadı. Sıfır ile tahsis edildi. Bir cent bile alınmadı. Tank Palet Fabrikası'nı yabancı bir orduya vermeyin dedik. Yabancı bir orduya neden teslim ettiniz? Katar'ın Erdoğan'a verdiği uçak Tank Palet Fabrikası'nın rüşvetidir.

Bir ülkenin Cumhurbaşkanı malvarlığı dolayısıyla tehdit edilip sonuç alınıyorsa, o artık ülke için milli güvenlik sorunudur.

 Türkiye'nin önünde bir takoz var, o takozun adı Erdoğan'dır. Millet o takozu çekip alacaktır.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları:

Bizim önyargımız yok. Kimseye kinimiz ve intikam duygumuz yok. Ama tek bir amacımız var: 83 milyonun karını doysun, 83 milyon huzur içinde yaşasın. Amaç bütün farklılıkları zenginlik olarak görüp huzur dolu bir Türkiye inşa etmek. Çok sayıda engelli kardeşimiz işsiz. Ama yasaya göre devletin istihdam etmesi gereken engelli kadrolarının büyük kısmı boş. Hangi gerekçeyle atama yapılmaz? Çünkü bir engelli karnını doyuracak, aç kalması lazım. İktidarın anlayışı bu. O boş kadrolar orada duruyor. Engelliler de sokakta aç bekliyor

TAHİR ELÇİ

Tahir Elçi o gün yaptığı toplantıda bu kadim bölgede çatışma istemiyoruz demişti. Diyarbakır bir kadim bölgedir. Devletimiz tarihiyle, coğrafyasıyla kadim bir bölgesi. Çok sayıda düşünür çıkmıştır o topraklardan. O kadim topraklarda çatışmanın olmaması lazım. Aradan geçen süreye karşı bugüne kadar failler bulunmadı. Faili meçhul cinayetler bir demokrasinin ayıbıdır.

AHMET METE

İskeçe Müftüsü Ahmet Mete tehdit ediliyor. Bir din adamı niye tehdit edilir? Müslümanlara karşı, inanca karşı eğer insanlar müftüyü hedef seçim o inancın mensuplarını cezalandırmak istiyorlarsa sonuç alamazlar. Bu tehditler bizi yıldıramaz.

EĞİTİMDEKİ SORUNLAR

Eğitimli bir toplum söz sahibi olur. Eğitimli bir toplumda buluşlar olur, dünya sorgulanır. Eğitim dünyamızda büyük sorunlar var. İktidar olduğumuzda ilk yapacağımız iş öğretmenler meslek kanununu çıkarmaktır. Hiçbir öğretmen yoksulluk sınırının altında aylık almayacak. Öğretmenler Günü'nde öğretmenlere birer maaş ikramiye vereceğiz. Öğretmenlere 3600 ek gösterge vereceğiz. Türkiye'nin toplam bütçesinin en az yüzde 18'ini eğitim yatırımlarına ayıracağız. Köy okullarını açacağız. Taşımalı eğitime son vereceğiz. Atama bekleyen öğretmen sorununu çözeceğiz. Eğitimin istihdam yaratması lazım, OSB'lerde teknoloji liseleri kuracağız.

Gün gelecek bunu bize soracaksınız, 'şu sözü vermiştiniz, yaptınız mı yapacak mısınız?' diye soracaksınız. Kesinlikle yapacağız. Dostlarımızla birlikte iktidar olduğumuzda göreceksiniz, milli eğitimi, öğretmenleri, güzel okulları, çalışkan öğrencileri göreceksiniz.

KORONAVİRÜS

Pandemi süreci iyi yönetilemedi. Uçağı binmeyi yasaklıyorsunuz, biletteki KDV'yi indirdim diyorsunuz. Akıl dışı uygulamalar... 13 bin 746 vatandaşımız resmi rakamlara göre hayatını kaybetti. Gerçek rakamlar bunun çok üstünde. Belediyelerimiz zaten defin işlemini yapıyor. Doktorların raporları da var. Topluyorsunuz bu rakamı katlıyor.

Devlet yalan söyler mi? Hiç rakam açıklamazsınız, onu da anlayışla karşılarım. Ama yanlış rakam açıklamak kadar Türkiye'nin itibarını dünyada sarsan başka bir şey yoktur. İster Papua Yeni Gine, ister Kanada... Türkiye'nin rakamlarına kimse güvenmiyor. Ayıp değil mi, Türkiye'yi bu hale niye düşürüyorsunuz? TTB'yi terörist ilan ettiler. Salgın yönetiminde dünyanın en kötü yönetilen 4. ülkesiyiz, Avrupa'nın da 1. ülkesiyiz. Ülkeyi yönetenler bu sonuçtan dolayı utanıyorlar mı? Utanmazlar.

AÇIKLANAN SALGIN ÖNLEMLERİ

Sağlıkla ilgili önlemler tamam, ekonomi ile ilgili tek satır yok. Manavı, kahveyi, sinemayı kapat diyorsun tamam. Peki ne yapacaklar, nasıl geçinecekler? Bununla ilgili tek bir cümle kurulmadı. Buradan bütün esnaf kardeşlerime sesleniyorum, sen bunları gayet iyi tanıdın. Önümüzdeki süreç içinde sandık gelecek. Demokratik yollarla bunlara ders vermek senin boynunun borcudur. Bunlara oy vermeyeceksin.

Ben bütün esnafların sesi olmaya söz verdim. Bütün garibanların, bütün kimsesizlerin... Sadece ben değil bütün milletvekillerimiz söz verdi. 81 ile sizin için gittik. Önünüze sandık geldiğinde bunlara hesap soracaksınız. Dükkanı kapat diyorsa sosyal devlet olarak ona o geliri sağlamak zorundadır.

KATAR ELEŞTİRİSİ

Beni iyi dinle esnaf kardeşim. Sana dükkanı kapat dediler, bankadan borç al dediler... Sana gelir vermiyorlar ama futbol karşılaşmalarını 500 milyon dolara ihale ile alan bir Katar firması dedi ki 'dolar çok yükseldi, TL eriyor, ben para ödemeyeceğim'. Yargı var, mahkemeye gitseler kazanacaklar. Kimse korkudan mahkemeye gidemiyor. Bir kalemde 90 milyon dolar indirdiler bir kişi için. Peki esnaf kardeşim senin vergini indirdiler mi?

90 milyon dolarlık kıyak geçtiler bir firmaya, firma sahibi dedi ki 'bunu TL'ye çevirin ve sabitleyin'. Erdoğan'a talimat veriyor düşünebiliyor musunuz? Bunlar hemen 'emredersiniz' diyorlar, 5,80'e sabitliyorlar. Bunu da Gençlik ve Spor Bakanı büyük bir başarıymış gibi Twitter hesabından yayınladı.

Bunlar beceriksiz bir yönetimdir. Doktorlar, vatandaşlar ölüyor bunların yüzünden. Maskeyi bile dağıtamadılar.

Katarlılara kıyak bununla bitmiyor. Yeni bir broşür hazırladık. Herhalde bunu da bir mahkeme kararıyla toplatılır. Ne var bu broşürde? Katar katar satılan Türk malları, fabrikalar var.

VARLIK FONU ELEŞTİRİSİ

Varlık Fonu'nun yüzde 10'unu sattılar. 1-2 dakikayı pandemiye, bize 25 dakika ayırdı. Bu ne demektir? Biz onun korkulu rüyasıyız demektir. TVF'nin Borsa İstanbul'da payı yüzde 80,6'dır, bay Kemal bunu öğren diyor. Vah vah, ne kadar önemli bir bilgi... Hayret edersiniz. Sadece o biliyor sanki, bana devletin bir sırrını veriyor sanki. Zaten dünya alem biliyor bunu, belki sen yeni öğrendin. Birisi vermiş eline notu, bu Türkiye Varlık Fonu neden Sayıştay'ın denetimine tabi değil? Bunun cevabı var mı? Bunun başkanı niye sensin? İhale Kanunu'na da tabi değil. Borsa İstanbul'un çok karlı bir şirket olduğunu herkes biliyor. 200 milyon dolar, bu şirketin 15 veya 20 aylık karına denk geliyor. Böyle ballı bir satış nerede olur? Şimdi ben soruyorum, Borsa İstanbul'un rakamlarını çıkıp millete anlatacaksınız, 200 milyon dolar mı 425 milyon dolar mı gerçek değeri? Neye göre 200 milyon dolar? Bunun cevabını istiyorum. Bunun cevabını Erdoğan veremez, ama ben Borsa İstanbul'un yönetiminden istiyorum.

Cumhurbaşkanısın oturuyorsun oraya, Katarlılara bir kıyak geçiyorsun. Fettah Tamince'nin o masada ne işi var? Fettah Tamince 17-25 olaylarından sonra Pensilvanya'ya giden kişi, Bank Asya'ya ailesi para yatıran kişi. O masada ne işi var? Harp okulu öğrencileri içeride, Bank Asya'ya para yatıranlar protokol masasında. 

 Savunmasını yapanlar Erdoğan’ın avukatları. O yoksa yurt dışından kara para getiren birisi mi? O para için mi dokunmuyorsunuz? Para için devletin itibarı sarsılır mı? Erdoğan bunların cevabını vermez.

"PARANIN RENGİ YOKTUR SÖZLERİNE YANIT"

Erdoğan, "paranın dini rengi yoktur, para, paradır" dedi. Tam bir sömürgeci kafası. Devlet parayı rüşvet aracı olarak kullanmaz. Rüşvet aracı olarak kullananları devlet büyükelçi olarak atayamaz. Paranın dini, rengi olmaz doğrudur ama ne yaptı o para sana? Londra’daki bir avuç tefeciye el açıyorsun. Faiz lobisine karşı kurtuluş savaşı başlattın, şimdi bir avuç tefeciye diz çöküyorsun benim ağrıma giden bu. Bunu çıkıp 83 milyonun önünde söylüyor. Biri de çıkıp bu yanlıştır demedi. Osmanlı neden battı biliyor musun sayın Erdoğan? Para, paradır deyip borç alanlar yüzünden battı. Sonra o borçlar ödenmedi, Duyun-u Umumiye’yi kurdular. Erdoğan, tarih bilmez, Allah’ın cahiline neyi anlatacaksınız Allah aşkına? 

BAŞARIR'A YÖNELİK TEPKİLERE YANIT

Milli Kurtuluş Savaşı'nı verenler iki önemli ilke benimsedi. Biri siyasi, diğer ekonomik. 'Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir' diyor. Mustafa Kemal ikinci bir şey daha söylüyor. 'Siyasi bağımsızlığınızı ekonomik bağımsızlıkla taçlandıramazsanız siyasi bağımsızlığı kaybedersiniz' diyor. Türkiye ekonomik bağımsızlığında en büyük krizi yaşıyor. Para babaları ne isterse onu alıyorlar. Almanya eksi faizle borçlanıyor, Yunanistan yüzde 0,9. Türkiye ise yüzde 6 ile borçlanıyor. Türkiye’nin ekonomik bağımsızlığı risk altındadır. O kadar borç aldılar, 18 yılda hangi fabrikayı yaptı. Öyle büyük fabrikalar istemiyorum. 

SEN BAŞBAKANKEN OLDU BUNLAR

Sen başbakanken 4 Temmuz 2003’te Süleymaniye’de 11 askerin başına çuval geçirilip götürüldüğünde ne yaptın? Nota ver kına bunu dedik, ne notası müzik notası mı dedi? Bunu yapan adam bize ordu üzerinden ders verecek. Sen kim, ordu kim? Bizim ordumuzun kahraman askerleri terörle mücadele ederler. Onları bu ülkenin namusu sayarız. Sen kalktın şehitlere kelle dedin. Sen mi bana ordudan bahsedeceksin. Askerlik yan gelip yatma yeri değildir dedin. Hiçbir asker yan gelip yatmadı. Sen bu lafı ediyorsun, çocuklarını niye askerlik yaptırmadın? Sen kim, ordu kim? Ordu nedir onu bile bilmezsin. Orduyu bile para gözüyle görürsün sen. Balyoz ve Ergenekon’da en değerli komutanlarımız hapse atıldı. Bunu FETÖ ile işbirliği ile yaptı. Sen FETÖ ile işbirliği yapıp orduya kumpas kuran başbakan mısın değil misin? 

ORDU ÜZERİNDEN BİZE SALDIRAMAZ

Kumpas ya da işbirliği yaptıklarını ben söylemiyorum, onların milletvekilleri söyledi. Ben bizzat birçok görüşmelerde bulundum diyor. Sunucu soruyor. Siz, ABD ve FETÖ ortak kumpas kurdunuz değil mi? Evet aynen öyle dedi. Sen orduya kumpas kuran bir başbakansın. Ayrıca daha da ileri gitti, o komutanların tamamı ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum oldular, o davanın savcılığını da kendi üstlendi. Emperyal güçlerin emellerini eksiksiz yerine getiren bir adam bu ülkede başbakanlık koltuğuna oturdu. Ağrıma giden budur. Genelkurmay Başkanı’ndan erine kadar başımızın tacıdır. Ama siyasete girenlerden hesap sorarım. Süleyman Şah Türbesi kaçırıldı. Kendi toprağından utanmadan, kendi bayrağını indiriyorsun utanmadan. Kendi toprağından utanmadan terk ediyorsun. Sana bu talimatı kim verdi? Ordu üzerinden bize saldıramaz. O ordu peygamber ocağıdır, o ordu Mustafa Kemal’in ordusudur. 

Kaynak: KRT

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.