Uygur Türkü Nursiman Abdurraşid dava açıyor

Uygur Türkü Nursiman Abdurraşid dava açıyor

TBMM'deki konuşması ilgi odağı olan Uygur Türkü Nursiman Abdurraşid bu kez televizyon ekranlarından "terörist" olmakla itham edildi. Nursiman'ın annesi, babası ve iki kardeşi toplama kampında, sadece yurtdışına okumak için gelen iki kız kardeş kurtuldu.

İYİ Parti grup toplantısında yaptığı konuşma ilgi çeken Uygur Türkü Nursiman Abdurraşid'in hikayesi Türkiye'nin gündeminde. 

2015 yılında yüksek lisans yapmak için Türkiye'ye gelen, 2017'de ise Doğu Türkistan'da kalan ailesiyle iletişimi kopan Abdurraşid, o günden bu yana ailesinden bir iz arıyor.

Independent Türkçe'den Cihat Arpacık'ın haberine göre, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) yaptığı konuşma sosyal medyada yankılanırken, dün (29 Ocak) bir televizyon kanalında konuşan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Nursiman Abdurraşid'in "Türkiye İslam Partisi'nin militanı" olduğunu, ''FETÖ eylemlerine katıldığını'', ''Uygur olmadığını ve Uygurları değil DEAŞ ve El-Kaide içinde olan bir örgütü'' temsil ettiğini iddia etti.

Ekrandan, birden fazla örgüte üye olmakla suçlanan Abdurreşid, Uygur meselesiyle ilgili sosyal medyada tweetler atan ve İngilizce olarak yaptığı paylaşımlarla uluslararası bir farkındalık ortaya koymaya çalışan bir isim. 32 yaşında ve 1 çocuğu var. İYİ Parti grubunda konuşma teklifine, ''Derdimizi daha çok kişiye anlatma fırsatı buldum'' diyerek kabul ettiğini aktardı.

Independent Türkçe'ye konuşan Abdurraşid, konuşması sırasında kanalların yayını kesmesine üzüldüğünü söyleyerek, ''Sonradan arkadaşlarım bunun doğal olduğunu, daha önce de dışarıdan birinin konuşması sırasında yayının kesildiğini söylediler. Ama keşke böyle bir fırsat bulmuşken sesimizi daha çok kişiye duyurabilseydim'' diyor.

Perinçek'in iddialarına da yanıt veren Abdurraşid, ''Sayın Doğu Perinçek sürekli olarak Uygurları örgütlerle birlikte göstermeye çalışarak Türkiye halkı ile Uygurlar arasındaki sevgi bağını koparmaya çalışıyor. Türkiye, terörle mücadele bir ülke olduğu için terör söylemini kullanıyor ve propaganda yapıyor.  Aynı şeyi birkaç kez daha yaptı. Sadece insanların aklında soru işaretleri bırakmaya çalışıyor'' dedi. 

2015'ın Haziran'ında Türkiye'ye geldiğini ve Marmara Üniversitesi'nde yüksek lisans eğitimine başladığını anlatan Abdurraşid, "Bir de küçük çocuğum var. Hem onunla ilgileniyor hem de eğitimimi bitirmeye çalışıyordum. Çin, 2017'de Uygurları toplama kamplarına almaya başladı. O tarihten sonra Kaşgar'da bulunan ailemle bütün iletişimim koptu. Türkiye'nin en güzel şehri İstanbul'da yaşıyorum ama burayı gezmiş biri de değilim. Sayın Perinçek'in bahsettiği örgütlerin ismini dahi bilmiyorum. Herhangi bir vakıfla bir alakama yok. Uygurların kurduğu STK'larla bile iletişimim yok. Doğu Türkistan'daki Uygurlar bu iftiralarla zulme uğruyorlar, Türkiye'de ise aynı argümanı Vatan Partisi kullanıyor" ifadelerini kullandı.
Abdurraşid, Perinçek'e dava açacaklarını da söyledi.

6 kişilik Abdurraşid ailesinden sadece yurtdışına okumaya giden Nursiman ve ablası toplama kampına alınmaktan kurtuldu. Ailenin 55 yaşındaki emekli memur babası, 53 yaşındaki ev hanımı annesi ve 2 erkek çocuğu 2017'de tutuklandı. Nursiman, ailesinin, kendisini ve ablasını Türkiye'ye okumaya gönderdiği için tutuklandığını söylüyor.

Kaynak: KRT TV

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.