Cumhurbaşkanı ve tüm liderlere çağrı

Amerika Başkanı Joe Biden'ın, 'Soykırım' beyanı sonrası AKP iktidarına "Ermeni soykırımı iddiaları için uluslararası alanda bilimsel çalışma yapılması" çağrım üzerine Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi (BAU DEGS) Başkanı Doç. Dr. Cihat Yaycı çok daha önemli bir tehlikeye dikkat çekti.

Uluslararası alanda birçok tarihçinin Ermeni soykırımı olmadığına dair tarihi açıklamalarını özetleyen Yaycı'nın bana gönderdiği makalesindeki çok önemli çağrıyı;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iktidarı ile tüm partilerimizin liderlerine sunuyorum:

"Ermeni Diasporası ve lobileri ısrarcı iftiralarını ve taleplerini zorla kabul ettirmek hususunda yeni bir yol stratejisi belirlemektedirler.

Amerikan Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) 06 Mayıs 2021 tarihinde, izleyecekleri yol stratejisine dair yeni bir röportaj yayımlamıştır.

Türkiye'yi hedef alan yol haritasının ana başlıkları şu şekildedir.

1) Kurumsallaştırma: Anma günleri, yıllık kutlamalar, anıtlar, müzeler ile 1915'i kurumsallaştırmak. Hem ABD genelinde hem de dünya genelindeki devletlerde ulusal günler, anmalar yaptırmak.

2) Eğitim: ABD'de tüm eyaletlerde olacak şekilde ve dünya genelindeki devletlerinde sözde 'soykırımı' eğitim müfredatlarına sokmak.

3) Hukuk: Alternatif yollara başvurarak bireysel ve kurumsal olarak tazminat ve ceza davaları açmak;

A. Bireyler düzeyinde açılan davalar yolu ile (Örneğin; 2010'da İncirlik Üssü'nün Ermeni çiftçilere ait olduğu iddia edilen tarım arazisi olması vb.)

B. Kuruluşlar düzeyinde açılan davalar yolu ile (Ermeni kiliseleri ve kilise mülkleri gibi.) Ermeni kilisesinin tarihsel merkezinin yıkılması ve çalınması iddiaları ile bu merkezin geri temin edilmesi üzerine Avrupa'da ve Türkiye'de davaların açılmasının artırılması durumu.

C. Devletler düzeyinde açılan davalar yolu ile (Ermenistan'ın dava açması, konuyu ve taleplerini BM'ye taşıması).

4) Türkiye ve müttefiklerini zora sokmak için aleyhlerine lobicilik faaliyetleri başlatmak.

5) Türkiye'yi destekleyen Pakistan'a hedef almak ve Pakistan karşıtı Hindu Amerikan müttefikleriyle yakın temasta bulunmak suretiyle Kongre üyelerinin dikkatini nükleer silahlar konusunda Türk-Pakistan iş birliğine çekmek.

Maalesef tehlike büyüktür. Çok ciddi ve çok boyutlu hazırlık yapmalıyız.

Ermenilerin yol haritası;

- 4T = TERÖR-TANIMA-TAZMİNAT-TOPRAK şeklindedir.

Ermeniler bu yol haritasının ilk iki safhasını gerçekleştirmişlerdir. Şimdi sıra diğer iki basamaktadır.

Ve şimdi sigorta şirketleri ağır tazminat davaları açmaya hazırlanıyorlar.

Bugün büyük güçler, hukukun geriye işlemezlik ilkesini göz ardı ederek uluslararası ceza mahkemesine bu meseleyi götürüp, yeni bir karar aldırabilir.

Onların yaptıklarını önlerine koymalıyız. Savunmacı diplomasiden atak diplomasiye acilen geçmeliyiz.

Öncelikle Ermeni ya da Rum iddia, iftira ve taleplerini asla müzakere etmemeliyiz. Edebiliriz havası dahi vermemeliyiz. Eğer Türkiye, 'oturalım, konuşalım' teklifini kabul ederse, işte o an, 'Türkler de soykırımı kabul ediyor' diyeceklerdir.

Bazı çevreler 'özür dileyin, oturup, helalleşelim' diyecektir, özür kampanyaları yapılacaktır, hepsinin arkasında 'soykırım' lafını kullanan kesimler olduğunu ve Türkiye düşmanları olduklarını asla unutmamamız gerekir.

Şu hususların yapılmasında fayda mütalaa ederiz.

1. Hemen Yunan ve Ermeniler tarafından Türklere yapılan soykırımları belgelemek üzere enstitü açmalıyız.

2. Yerel mahkemelerde şu andaki tanık ifadeleri belgelenmeli ve Ermeni ve Rumların yaptıkları soykırım mahkeme kararları ile tescillenmelidir.

3. Müteakiben TBMM tarafından Ermenilerin ve Yunanların Türk ve Müslümanlara soykırım yaptığı karara bağlanmalıdır. Bu kararlar elimizde bulunmalıdır.

4. Yapılacak değerlendirmeye istinaden BM'ye müracaat edip Türkiye, Ermeni ve Yunanlardan tazminat talep etmelidir.

Hedefin Türklük ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti olduğunu hatırdan çıkarmadan;

Millî birlik ve beraberlik içerisinde bulunmalı ve atalarımızı utandırmamalıyız."

***

Sayın Doç. Dr. Cihat Yaycı çok önemli bu makalenizi ilk kez bana göndermenizden dolayı teşekkür ederim.

Tam metnini Cumhurbaşkanı ile tüm siyasi partilerin liderlerine de göndermenizi rica ediyorum.

  •  
Önceki ve Sonraki Yazılar