Amerika’nın genç nüfusu Filistinli oldu

Amerika’nın genç nüfusu Filistinli oldu

Gazze'ye duyulan sempati arttı. Bir Amerikan internet sitesi, ABD'deki Filistin yanlısı protestoların yayılmasını izliyor.

Gazze'ye duyulan sempati arttı. Bir Amerikan internet sitesi, ABD'deki Filistin yanlısı protestoların yayılmasını izliyor.
Özellikle Amerikan gençleri arasında Filistin sevgisi ve desteği büyük bir hızla artıyor.

Hayatı boyunca siyasetle ilgilenmemiş bu gençler, gerek sosyal medyada gerekse de sokaklarda Filistin lehine sloganlar atıyor. Filistin atkısıyla dolaşıp o atkıyla olan görüntülerini profil fotoğrafı yapıyor.

harvard-gettyimages-1745646211-scaled-e1698954434296.jpg

Silahlı Çatışma Konumu ve Olay Verileri Projesi'nden bir izciye göre, İsrail ile Hamas arasındaki savaşın başlamasından bu yana ABD'nin dört bir yanındaki şehirlerde yüzlerce protesto görüldü ancak Filistin yanlısı gösterilerin sıklığı, Şerit'te devam eden saldırının ardından arttı. .

Amerikan internet sitesi Axios , 10 Aralık 2023 Pazar günü yaptığı açıklamada, 7 Ekim'deki Mescid-i Aksa Tufanı sonrasında gösterilerin çoğunun ABD'de İsrail ile dayanışma amacıyla düzenlendiğini bildirdi. Silahlı Çatışma Konumu verilerine göre İsrail'in askeri müdahalesi başladığında bir hafta içinde Filistin yanlısı protestoların sayısı İsrail yanlısı protestolardan fazla olmaya başladı.

Bununla birlikte, Silahlı Çatışma Konumu ve Olay Verileri Projesi'nin takipçisinde listelenen dünya çapındaki İsrail yanlısı protestoların neredeyse yarısı, diğer herhangi bir ülkeden çok daha fazla, Amerika Birleşik Devletleri'nde meydana geldi.

Silahlı Çatışma Yeri ve Olay Verileri Projesi, protestoları şiddet içermeyen bir gösteriye üç veya daha fazla katılımcı olarak tanımlıyor. Protestolar, belirli bir haber bülteni ve STK listesi tarafından rapor ediliyorsa veri setine dahil edilir ve Silahlı Çatışma Konumu ve Olay Verileri Projesi, protestoları üç kategoriye sınıflandırır.

Protestolar, mesajları İsrailli sivilleri desteklediğinde, İsrail hükümetinin Gazze'deki operasyonlarını desteklediğinde veya El Aksa Tufanı Operasyonunu kınadığında İsrail yanlısı olarak sınıflandırılır.

Filistin hükümetlerini ve Filistinli sivilleri destekleyen veya İsrail hükümetinin Gazze'deki eylemlerini ve Batı Şeria'daki yerleşimleri kınayan mesajlar Filistin yanlısı olarak sınıflandırılır.

Tarafsız protestolara gelince, bunlar barış çağrısı yapan ve çatışmanın taraflarından herhangi birinin desteğinden veya kınamasından söz etmeyen protestolardır.

İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki askeri operasyonlarının artması ve ölü sayısının artmasıyla birlikte, Filistinlileri desteklemek için toplanan gösterilerin oranı da artıyor.

Web sitesi, kamuoyu yoklamalarının özellikle genç Amerikalıların çatışmanın başlangıcından bu yana Filistinlilere yönelik sempatilerinin arttığını gösterdiğini 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.