Enflasyon yeni evleneceklerin hayallerine de kibrit çaktı:

Enflasyon yeni evleneceklerin hayallerine de kibrit çaktı:

TESK Başkanı Palandöken düğün yapmanın maliyetinin 500 bin liranın üzerine çıktığını söyledi. Türkiye'de evlenmeyenlerin sayısının 20 milyon sınırına dayandığını ifade eden TESK Başkanı, " Bunun en önemli sebepleri arasında eğitim, çalışma hayatı, kişisel

TESK Başkanı Palandöken düğün yapmanın maliyetinin 500 bin liranın üzerine çıktığını söyledi. Türkiye'de evlenmeyenlerin sayısının 20 milyon sınırına dayandığını ifade eden TESK Başkanı, " Bunun en önemli sebepleri arasında eğitim, çalışma hayatı, kişisel korkulardan sonra maddi sebepler var. Kimi gençler yalnızca nikâh kıyarak tüm düğün masraflarından kaçmayı tercih ediyor" dedi.

Enflasyon çarşı pazarı yaktığı gibi ev kuran gençlerin hayallerine de kibrit çaktı. Düğün yapmanın maliyeti 500 bin lirayı aştı, yeni evlenecek çiftler sade nikahı tercih etmeye başladı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bugün yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

'EVLENME KREDİSİ SEKTÖRÜ CANLANDIRACAK'

Sıcakların artmasıyla birlikte düğün sektöründe büyük bir canlılık bekliyoruz. Fotoğrafçı, düğün salonu, kuaför, berber, gelinlikçi, çiçekçi, çeyizci, beyaz eşyacı gibi onlarca farklı sektörde esnafımız düğün sezonuna hazır. Özellikle devletimizin açıklamış olduğu 2 yıl ödemesiz toplam 72 ay vadeyle 150 bin lira olarak vereceği evlenme kredisi desteği, evlenmeyi düşünen gençleri harekete geçirirken düğün sektörünün canlanmasıyla esnafımızı da olumlu yönde etkileyecektir.

MALİYET 500 BİN LİRANIN ÜZERİNE

Günümüz koşullarında ortalama bir düğün yapma maliyeti beyaz eşyasından, kuaförüne, düğün salonundan organizasyon giderlerine 500 bin liranın üzerine çıkıyor. Devletimizin yeni evlenecek çiftlere vereceği faizsiz kredi desteği ve paketleri çeşitlendirmesinin piyasaya olumlu yansımasıyla beraber bu yıl geçen yılın evlilik verilerine göre en az yüzde 50 artış yaşanacağını öngörüyoruz. Geçtiğimiz yıl 574 bin 358 çift dünya evine girmişti. Bu yılki düğün sezonunda her zamankinden daha umutluyuz.

BEKAR SAYISI 20 MİLYON SINIRINA DAYANDI

Yıllara göre ortalama ilk evlenme yaşı kadınlarda 25, erkeklerde 28’e çıktı. Türkiye genelinde hiç evlenmeyen vatandaşların sayısı geçen yıl 20 milyon sınırındaydı. Bunun en önemli sebepleri arasında eğitim, çalışma hayatı, kişisel korkulardan sonra maddi sebepler var. Kimi gençler yalnızca nikâh kıyarak tüm düğün masraflarından kaçmayı tercih ediyor. Gençlerin yuva kurmasının, tüm sevdikleriyle birlikte düğün yapma isteğinin önüne geçen maddi sebepler bu kredi desteklerinin artırılması ve çeşitlendirilmesiyle çözülecektir. Düğün için desteğin yanında ilk araba ilk ev gibi alımlar için de avantajlı destek paketleri sunulmalı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.