Kaplan: Önlem ve kısıtlamalar gözden geçirilmeli

Kaplan: Önlem ve kısıtlamalar gözden geçirilmeli

"CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması için Meclis Başkanlığına verdiği önergede; Gaziantep genelinde korkunç boyutlara ulaşan salgın sorununu gündeme getirdi. "

Vaka artış hızı ile Türkiye genelinde 3. sırada yer alan Gaziantep’te yapılan filyasyon çalışmalarına rağmen düşmeyen vaka sayılarının yanında, yetersiz kalan hastane ve sağlık hizmetlerini ayrıca çevre illere sevk edilen hastaların mağduriyetini ve Covid-19 testlerinin neden herkese yapılamadığını sordu.

Milletvekili Kaplan, ‘’Covid-19 vaka sayısında en hızlı artışın yaşandığı üçüncü ilimiz olan Gaziantep’te, virüs yayılma hızı kontrolden çıkmış durumdadır’’ dedi. Şehrin büyük bir kısmının riskli bölge ilan edildiğini söyleyen Kaplan, yalnızca Gaziantep’in İslahiye ilçesinde 3 gün içinde 940 vaka tespit edildiğine dikkat çekti.

HASTANELER DOLU, HASTALAR ÇEVRE İLLERE SEVK EDİLİYOR

Gaziantep genelinde semptom göstermeyen temaslı vatandaşlara test yapılmadığını, bu durumun yayılma hızına etkisinin büyük olduğunu söyleyen Milletvekili Kaplan, vatandaşın doğru bilinçlendirilmesi ve önlemlerin gerekli ölçüde arttırılması gerektiğini vurguladı. 

‘’Covid-19 için ayrılan servis ve yoğun bakım üniteleri dolmuş durumda ayrıca acil servislerde bekletilen hastalar son çare olarak çevre illere sevk edilmektedir’’ diyen CHP’li Kaplan, hastane ve sağlık hizmetlerinin yetersiz olduğunu ve hastaların mağdur edildiğini sözlerine ekledi.

ÖNLEM VE KISITLAMALAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Milletvekili Kaplan, önlem ve kısıtlamalar gözden geçirilmeli diyerek sözlerine ‘’Son bir hafta içerisinde 10 bin 965 kişiye 11 milyon civarında para cezası kesmenin çözüm olmadığı bu krizde, Gaziantep’in birçok alanda samimi ve yaptırımı yüksek olan uygulamalara ihtiyacı vardır’’ şeklinde devam etti.  Düğün, nişan, asker uğurlama, toplu taşımaların hatalı kullanımı gibi yayılımı hızlandıran unsurlarda kısıtlamalar getirilmesinin gerekliliğini vurgulayan Kaplan, aksi halde ‘’bedelini hepimiz çok ağır ödeyeme devam edeceğimiz su götürmez bir gerçektir’’ dedi.

BAKAN KOCA’YA SORULAR;

 1. Gaziantep genelinde toplam vaka sayısı kaçtır ve ilçelere dağılımı nedir?  Bu vakaların kaçı ölümle sonuçlanmıştır?

 2. Gaziantep’te salgın vakalarının başlamasından itibaren Covid-19 vaka sayısı grafiği ne yönde seyretmektedir? En hızlı artış hangi tarihler arasında gözlemlenmiştir? 

 3. Hastanelerin doluluk oranı ne durumdadır? Covid-19 hastaları bunun ne kadarını oluşturmaktadır?

 4. Covid-19 hastalardan çevre illere gönderilen hasta sayısı kaçtır? Hangi illere sevk edilmişlerdir?

 5. Gaziantep’te yetersiz kalan sağlık hizmetlerini tamamlayıcı bir sahra hastanesi projeniniz var mıdır? Var ise, ne zaman hizmete hazır hale gelmesini planlamaktasınız?

 6. Covid-19 testleri hangi durumlarda yapılmaktadır? Herkesin risk altında olduğu Gaziantep’te test yaptırmak için hangi kriterler aranmaktadır? 

 7. Gaziantep genelinde semptom göstermeyen temaslı vatandaşlarımıza test yapılmamasının gerekçesi nedir?

 8. Covid-19 tedbirleri ile ilgili halkı bilinçlendirmek adına çalışmalarınız var mıdır? Var ise amacına ulaşamama sebepleri nelerdir?

 9. Salgın döneminde vatandaşın maske, dezenfektan gibi hayati öneme sahip ihtiyaçlarının sosyal devlet anlayışına bağlı bir tutumla karşılayan hizmetleriniz var mıdır? Yok ise sebebi nedir?

 10. Vaka artışını önlemek amaçlı oluşturulan filyasyon ekipleri kaç kişiden oluşmaktadır? Gaziantep’te yaşanan vaka artışını önleyememesinin sebepleri nelerdir? 

 11. Gaziantep genelinde kaç tane solunum cihazı hizmet vermektedir? İhracatı yapılan solunum cihazları öncelikle iç talebi karşılıyor mu?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.