Prof. Dr. Turan: Riskli bebeklerin nörolojik takibi ihmal edilmemeli-

Prof. Dr. Turan: Riskli bebeklerin nörolojik takibi ihmal edilmemeli-

Çocuk Nörolojisi veya diğer bir ifade ile Pediatrik Nöroloji yenidoğan, bebek, çocuk ve ergenlerde beyinle ilgili problemlerin teşhisi ve tedavisiyle ilgilenen bilim dalıdır. Çocuk Nörolojisinin ilgilendiği hastalıklar,

Çocuk Nörolojisi veya diğer bir ifade ile Pediatrik Nöroloji yenidoğan, bebek, çocuk ve ergenlerde beyinle ilgili problemlerin teşhisi ve tedavisiyle ilgilenen bilim dalıdır. Çocuk Nörolojisinin ilgilendiği hastalıklar, Riskli bebeklerden ağır beyin hasarlarına, felçlere, iyi veya kötü seyirli epilepsilerden basit bayılmalara, otistik problemlerden, davranış bozukluklarına, kas hastalıklarından sinir yaralanmalarına kadar geniş bir alanı kapsamaktadır. Çocuk Nörolojisi doktorları gereken test ve tetkikleri uyguladıktan sonra problemlere ve elle muayene sonucuna göre teşhis koyabilmektedir.
 

Medical Point Gaziantep Hastanesi Çocuk Nörolojisi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet İbrahim Turan riskli bebekler hakkında bilgi verdi. Çocuk Nörolojisi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet İbrahim Turan doğum öncesi anne karnında,  doğum esnasında ya da doğum sonrası dönemlerde enfeksiyon, genetik ya da solunum sıkıntılarıyla karşılaşan bebeklerin riskli bebek olarak tanımlandığına dikkat çekti.
 

Çocuk Nörolojisi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet İbrahim Turan sözlerine şöyle devam etti. ‘’Riskli bebekler  nörolojik ve gelişimsel yönden risk altındadır. Bu problemler vücutta gevşeklik,   baş tutmada zayıflık,  oturma ve yürümede gecikme,  havale geçirme, konuşmada gecikme ve zeka geriliği gibi önemli olan ve erken dönemde fark edilirlerse önlenme olasılıkları olan durumlardır. Özellikle doğum sonrası yenidoğan yoğun bakımda yatan bebeklerin anne ve babaları bu riskler açısından dikkatli olmalı ve doktor kontrollerini yaptırmalıdırlar. Bu kontrollerde şikayete göre ayrıntılı nörolojik muayene,  nöbet riski açısından EEG çekimi (Beyin dalgalarının değerlendirilmesi),  Beyin MR, ultrason gibi yardımcı tanı yöntemleri ile riskli bebeklerde oluşabilecek problemlerin erken tanısı yapılabilmektedir. Bu bebekler belirlenen duruma göre multidisipliner yaklaşımla erken fizik tedavi programına alınmalı  ve uygun ilaç tedavilerine başlanmalıdır.’’ dedi.
 

Prof. Dr. Mehmet İbrahim Turan riskli kabul edilen tüm bebeklerin doğum sonrası nörolojik takiplerinin çocuk nöroloji uzmanı tarafından yapılması gerektiğini kaydetti. Prof. Dr. Turan, Nörolojik takipteki gecikmelerin etkin tedaviyi geciktireceğini belirterek geri dönüşümü zor olan problemlerin oluşmasında önemli etkenlerden biri olduğunun altını çizdi.

Kaynak:Haber Merkezi
 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.