Vekil Yılmazkaya Kamu Hastaneleri Borç Batağında

Vekil Yılmazkaya Kamu Hastaneleri Borç Batağında

"Üniversite ve kamu hastanelerinin biriken borçlarını gündeme getiren CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, konuyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a cevaplamaları için yazılı soru önergesi ve

“Kamu ve üniversite hastanelerine, tıbbi cihaz ve protez gibi birçok ürün gamını sağlayan özel sektör firmaları, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında bu hizmeti yürütmektedir” diyen Yılmazkaya, konuyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Tedarikçiler Batacak! 

Hastaneler Tıbbi Cihaz ve İlaç Darboğazına Girecek! 

CHP’li Vekil, Kamu ve üniversite hastanelerinin biriken borçlarının yakın bir zamanda ödenmediği taktirde, tedarikçilerin batacağını, hastanelerin tıbbi cihaz ve ilaç temini konusunda darboğaza gireceğini vurguladı. 

 

 “Üniversite hastanelerine verilen malların geri ödeme tarihleri 13 ay içerisinde olması gerekirken, 36 ayı aşan belirsiz sürelere uzamakta, kamu hastanelerine verilen malların ödemeleri 120-200 gün aralığında yapılması gerekirken, 400 günü aşan belirsiz sürelere uzamakta” diyen Yılmazka, böyle devam ederse; “9800 kayıtlı üyesi, 100 binden fazla çalışanı bulunan tıbbi cihaz tedarik sektörünün sıkıntıya girmesi demek, birçok insanın işsiz kalması, tedarik zincirinin aksaması ve de kamu ve üniversite hastanelerinin tıbbi malzeme darboğazına girmesi anlamına gelmektedir.” İfadelerini kullandı.     

 

Kamu ve üniversite hastanelerinin borçlarını sıfırlayarak, tıbbi cihaz ve ilaç tedarik sürecini DMO (Devlet Malzeme Ofisi) üzerinden yapmayla ilgili yapılan çalışmaları soran Yılmazkaya, konuyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesinde şu ayrıntılara yer verdi;

 

“Kamu ve üniversite hastanelerine, tıbbi cihaz ve protez gibi birçok ürün gamını sağlayan özel sektör firmaları, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında bu hizmeti yürütmektedir. 

Bu bağlamda;

  1. 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında, kamu hastanelerine verilen malların ödemeleri 120-200 gün aralığında yapılması gerekirken, 400 günü aşan belirsiz sürelere uzamakta olduğu doğru mudur? Ödeme vadesi gelen ve vadesinde ödeme yapamayan kamu hastanelerinin bu anlamda borç stoku ne kadardır?  

  2. 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında, üniversite hastanelerine verilen malların ödeme tarihleri 13 ay içerisinde olması gerekirken, 36 ayı aşan belirsiz sürelere uzamakta olduğu doğru mudur? Ödeme vadesi gelen ve vadesinde ödeme yapamayan üniversite hastanelerinin bu anlamda borç stoku ne kadardır? 

  3. Kamu ve üniversite hastanelerinin, güncel borç stokları hastane bazında ne kadardır? 

  4. 9800 kayıtlı üyesi, 100 binden fazla çalışanı bulunan tıbbi cihaz tedarik sektörünün sıkıntıya girmesi demek, birçok insanın işsiz kalması, tedarik zincirinin aksaması ve de kamu ve üniversite hastanelerinin tıbbi malzeme darboğazına girmesi anlamına gelmektedir. Sağlık sektöründe yaşanan bu sorunun biran önce ortadan kaldırılması adına ne gibi çalışmalarınız var? 

  5. Kamu ve üniversite hastanelerinin birikmiş olan borçlarının ödenmesi adına ne gibi tedbirler alacaksınız? Bununla ilgili Bakanlığınızın veya Hükümetinizin hazırladığı bir plan veya program var mı?

  6. Kamu ve üniversite hastanelerinin borçlarını sıfırlayarak, tıbbi cihaz ve ilaç tedarik sürecini DMO (Devlet Malzeme Ofisi) üzerinden yapmayla ilgili bir çalışmanız var mı? Varsa ne aşamadadır?”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.