AKP ve Erdoğan yorumu: AKP'nin içini boşalttılar

AKP ve Erdoğan yorumu: AKP'nin içini boşalttılar

İngiltere Merkezli Financial Times gazetesinde bugün yayımlanan bir makalede AKP'nin 10 yıl içinde içinin boşaltığı ve Erdoğan'ın etrafının dalkavuklar ile çevrelendiği iddia edildi.

İngiltere merkezli ekonomi gazetesi Financial Times, Berat Albayrak'ın istifasının ardından kapsamlı bir analiz yayımladı. David Gardner imzalı analizde Türkiye tarihinde en uzun soluklu iktidar görevini yapan AKP'nin son 10 yıl içinde geldiği nokta değerlendirildi. AKP'nin içinin boşaltıldığı kanaatında bulunulan analizde Erdoğan'ın etrafının dalkavuklarla sarıldığı öne sürüldü.

 

"ETRAFINI DALKAVUKLAR SARDI!"

Financial Times, "Erdoğan'ın etrafını dalkavuklar sardı!" başlığı ile yayımladığı makalede David Gardner, "Modern zamanların en başarılı siyasi partisinin içi 10 yılda boşaltıldı. Bu durum her zaman böyle değildi. Ekim 2002’de seçimi kazanmadan önce AKP, 22 ay içerisinde 42 bin seçmen ile görüştü. Bunu yaparak Erdoğan ve arkadaşları çok sağlam ve içten bir kitle hareketi yarattı. Fakat sadece 10 yıl içerisinde dalkavuklar bilgi ve fikir akışını kesmeyi başardı” yorumunu yaptı.

"ERDOĞAN BÜTÜN KURUCULARLA BAĞINI KESTİ"

Gardner makalesinde, “2003 yılında başbakan olduğunda Türklerin umutları ve  hayallerini biliyordu. Fakat 2013’ün ortasına gelindiğinde onun ne yiyip içmekten ve kaç çocuk yapılmasına kadar sözlerine tepkiler büyüdü. Albayrak egemenliği sonrasında geldi. Erdoğan, hükümetinin ilk zamanlarındaki liberal ve laik kesimle bağını kopardı. AKP’nin bütün kurucuları Abdullah Gül, Hüseyin Çelik, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu ve Yalçın Akdoğan’la bağını kesti. Cumhurbaşkanlığına geçti ve yasama, yürütme, yargıyı eline aldı” ifadesini kullandı. 

 

"ALBAYRAK'IN İSTİFASI ŞOK ETTİ"

Albayrak’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sonra hükümetteki en güçlü isim olduğu belirtilirken istifaya neyin sebep olduğunun bilinmediği aktaran David Gardner Berat Albayrak’ın istifasının bir şok etkisi oluşturduğunu belirtti. Gardner, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı olan Albayrak, düşman ettiği yetkililer ve iş insanları tarafından itiraz edilemeyen biri olarak görülüyordu. Bazıları Naci Ağbal’ın daha geleneksel ve eleştirel yaklaşımının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomiyi tehlikeye atan yanlış yönlendirilmiş politikasını değiştirmeye ikna ettiğini düşünüyor. Sadece Albayrak, Cumhurbaşkanı’nı eleştirilerden ve rakiplerden izole etmedi” yorumu yapıldı.

Gardner makalesini, “Modern zamanların en başarılı siyasi partisinin içi boşaltıldı ve Türkiye'nin ekonomisini yöneten ekibin acilen değişmesi de bunu durduracak gibi görünmüyor” sözleriyle bitirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.