Artık Yalan Habere SON

Artık Yalan Habere SON

Sosyal medya yasası son halini aldı ve bugün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın masasında değerlendirilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya yasasıyla birlikte internet sitelerinde yapılacak düzenlemelerin çok kısa sürede yasalaşması, bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve atılacak adımların hızlandırılması için İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı, İletişim Başkanı ve ilgili diğer kurum yöneticilerine talimat verdi.

2021 yılının ağustos ayından bu yana çalışması yapılan sosyal medya yasasında sona gelindi. Anonim yani kimliksiz hesapların oluşturduğu tahribat, sahte hesaplardan yapılan yalan haberler, itibar suikastı ve iftira gibi işlenen suçlar artık cezasız kalmayacak. Kamuoyunun son günlerde en rahatsız olduğu konuların başında gelen sosyal medyadan yapılan saldırılar çıkacak yasayla birlikte artık cezasız kalmayacak. Öyle her canı isteyen istediği kişi hakkında yalan ve iftira ile sosyal medya saldırısı yapamayacak.

CUMHURBAŞKANI EL ATTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medyanın ciddi bir imkân olduğunu vurgulayarak, “Ama bu imkânın dezenformasyon ve yalan haberle gerek kişilik haklarını gerek toplum huzurunu gerek ülke güvenliğini tehdit eder şekilde kullanılmasına sessiz kalmak da söz konusu olamaz. Geldiğimiz nokta, dezenformasyonla daha etkin mücadele etmek adına yeni kanuni düzenlemeler yapmayı zaruri kıldı. 

TEKNİK ÇALIŞMA TAMAM

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığımız teknik çalışmalarını tamamladı. Ardından da Meclis’te AK Parti Grubumuz bu çalışmayı tekâmül ettirmek üzere çalıştı. Ortaya çıkan metin üzerinde Fuat Oktay Bey’in başkanlığında arkadaşlarımız toplantılar gerçekleştirdi. İçişleri Bakanımız, Adalet Bakanımız, İletişim Başkanımız ve ilgili kurum kuruluşlarımızın yöneticileri de çalışma toplantılarında yer aldı. Son toplantıyı da inşallah pazartesi günü gerçekleştirecekler. Çalışmalarda sona gelindi diyebiliriz.

İNTERNET YASASI 

Ardından bu süreç Meclis’e geçecek ve orada tamamlanacak. Tabii bu çalışmada üç ana unsur var. Her şeyden önce yalan haberin, dezenformasyonun yayılmasını, sistematik bir şekilde yaygınlaşmasını engelleyecek bir düzenlemeden söz ediyoruz. İkincisi, yoğunlukla sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen dezenformasyon faaliyetlerine karşı sosyal ağ sağlayıcılarına, sosyal medya şirketlerine ve kullanıcılarına yönelik yeni düzenlemeler ve sorumluluklar gelmiş olacak. Üçüncüsü de internet haber sitelerine yine dezenformasyonu önleme adına bazı sorumluluklar getirilecek. Dezenformasyonla mücadele ile ilgili adımları kararlı ve süratli bir şekilde takip ediyoruz ve gerekli adımları da atacağız.”

Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.