Diyetisyen Sarı: "Kahvaltı okul başarısını etkiliyor”

Diyetisyen Sarı: "Kahvaltı okul başarısını etkiliyor”

Diyetisyen Merve Sarı, özellikle okul çağı çocukları için kahvaltının önemini belirterek, kahvaltının okul başarısını etkilediğini söyledi.

Diyetisyen Merve Sarı, özellikle okul çağı çocukları için kahvaltının önemini belirterek, kahvaltının okul başarısını etkilediğini söyledi.

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü Basın ve İletişim Birimi aracılığıyla yazılı açıklamalarda bulunan Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi Diyetisyeni Merve Sarı, kahvaltının, vücudun 11-12 saat açlıktan sonra en fazla ihtiyaç duyduğu öğün olduğuna dikkat çekti. Sarı, özellikle okul çağı çocuklar için kahvaltının önemi ve okul başarısına etkisi konusunda ailelerin dikkat etmesi gereken hususları anımsattı.

Sarı, kahvaltının özellikle okul çağı çocuklarında en çok atlanan öğün olduğuna değinerek, "Zaman yetersizliği, iştah azlığı, ailenin kahvaltı alışkanlığının olmaması gibi sebeplerle kahvaltı atlanmaktadır. Oysaki kahvaltının yapılması, özellikle okul çağı çocuklarında bu alışkanlığın kazandırılması, öğün atlanmaması gerektiği bilincini kazandırmak oldukça önem taşımaktadır. Kahvaltının yapılması Obezite ve kronik hastalığa yakalanma riskini de azaltmaktadır" şeklinde konuştu.

Kahvaltı yapılmadığında; uzun süreli açlığa bağlı olarak titreme, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik, anlamada güçlük görülebileceğine vurgulayan Sarı, "Kahvaltı atlandığı zaman özellikle de okul çağı döneminde vücudun ihtiyacı olan enerji ve besin öğeleri tam karşılanamamakta ve bunlara bağlı olarak gelişim bozuklukları ve hastalıklara yakalanma riski artmaktadır" ifadelerini kullandı.

"Kahvaltı yapan çocuklar daha başarılı"

Sarı, kahvaltının, konsantrasyonu artırdığını ve hafızayı geliştirdiğini belirterek, "Ayrıca matematik problemlerini çözme yeteneğini artırmakta, okuma ve dinleme gibi durumlarda daha iyi anlamayı sağlamaktadır. İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, çocuklara dikkat ve hafıza testi gibi birkaç test yapılmış ve düzenli kahvaltı yapan çocukların daha başarılı oldukları görülmüştür. Çin'de çocuklar üzerinde yapılan bir çalışmada ise, kahvaltının sözel ve sayısal zekâyı olumlu yönde etkilediği gözlemlenmiştir. Düzenli yapılan kahvaltı okula devamı artırmakta, geç kalmayı önlemektedir. Ayrıca kahvaltı, psikolojik durum üzerinde de etkili olmaktadır. Düzenli yapılan kahvaltı yaşama daha pozitif bakmayı sağlamaktadır" dedi.

Sağlıklı bir kahvaltının 4 besin grubunu da içermesine gerektiğine değinen Sarı, "Peki bunlar neler? Et (peynir ya da yumurta), 1 su bardağı süt, 1 dilim peynir, 1-2 dilim tam tahıllı ekmek, yeşillik ve meyvenin olduğu bir kahvaltı sağlıklı ve dengeli olacaktır" diye konuştu.

Kaynak: detailhaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.