Göğüs ağrısı ve kalp krizi

Göğüs ağrısı ve kalp krizi

Ani göğüs ağrılarının hafife alınmaması gerektiğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Nurtaç Özer, kişinin mutlaka bir uzman tarafından muayenesinin... Kaynak: Göğüs ağrısı ve kalp krizi

Ani göğüs ağrılarının hafife alınmaması gerektiğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Nurtaç Özer, kişinin mutlaka bir uzman tarafından muayenesinin yapılması gerektiğini söyledi.

Kalp krizi ve göğüs ağrısı hakkında açıklamalarda bulunan Samsun Büyük Anadolu Meydan Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Nurtaç Özer, bu konuda önemli açıklamalarda bulundu.

"Kalp krizi belirtileri"

Kalp krizi belirtilerini sıralayan Dr. Nurtaç Özer, "Kalp krizi, kalbi besleyen koroner damarlardaki tıkanıklığa bağlı olarak, kalbin o bölgedeki yetersiz kan akışından dolayı kalıcı olarak hasar görmesi sonucu meydana gelir. Kalp krizine neden olan koroner damar tıkanıklığının en önemli sebebi aterosklerozdur. Ateroskleroz damar iç tabakası altında yağ(lipid) birikimi ile karakterize bir hastalıktır. Hastaların üçte ikisinde kalp krizi ortaya çıkmadan günler, hatta haftalar önce gittikçe artan göğüs ağrıları, nefes darlığı, çabuk yorulma gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Kalp krizinin ilk belirtisi genellikle göğüs kemiğinin altında baskı olarak tarif edilen derin ve şiddetli ağrıdır. Ağrı çoğu kez göğüsten çeneye ve sol kola yayılır. Kalp krizinde ağrı çoğu zaman yarım saatten uzun sürer ve çok şiddetli olabilir. Kalp krizinde ağrı dinlenmeyle ya da dilaltı ilaç alındığında çok az hafifler fakat tamamen geçmez. Bazı olgularda ağrı çok hafiftir; hastaların yaklaşık yüzde 20'sinde kalp krizinin farkına varılamayabilir" dedi.

"Göğüs ağrısına dikkat edin"

Kalp krizi durumunda nasıl hareket edilmesi gerektiğini belirten Özer, "Her göğüs ağrısı kalp krizi bulgusu olmaz. Her kalp krizi esnasında da göğüs ağrısı olmayabilir ki buna genellikle gizli kalp krizi deriz. Tipi, süresi ve yayılımı önemlidir. Kalp kaynaklı göğüs ağrısı genellikle göğüs ortasında baskı şeklinde veya sıkıştırıcı tarzda olur, bazen sol omuza, boyuna ve çeneye yayılım gösterebilir. Genellikle 5 dakikadan uzun sürer ve eforla şiddetlenebilir. Bazen soğuk terleme ve ölüm korkusu eşlik eder. Bu belirtilerle karşı karşıya kaldığınızda derhal bir yere oturup dinlenin. 112 acil yardım hattını arayarak gerekli bilgileri eksiksiz vererek yardım isteyin. Kesinlikle yürümeye veya merdiven çıkmaya devam etmeyin. Çünkü aktiviteye devam etmek zaten oksijen alamayan kalbinizin oksijen ihtiyacını daha da artıracak ve kalp krizinin şiddetini artıracaktır. Şunu da unutmamak gerekirdi her kalp krizinin öncelikli olarak belirtileri zamanla ortaya çıkar fakat biz bunları önemsemeyiz. Taki bu şiddetini artırdığında doktora gitme gereksimi duyarız. Fakat bundan önce mutlaka belirli zamanlarda uzman doktor muayenesi yaptırmanız hayati önem taşımaktadır" diyerek sözlerine son verdi.

Kaynak: detailhaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.