İlk Kovid vakası bulundu, gizem çözüldü

İlk Kovid vakası bulundu, gizem çözüldü

Kovid-19'un kökenlerini araştıran yeni bir çalışmayla, pandeminin ilk hastasının Çin'in Wuhan kentinde bulunan Huanan canlı hayvan pazarındaki bir kadın olduğu ortaya çıktı. Bu bilgi, virüsün bir laboratuvardan sızdığı konusundaki teoriyi çürütmüş oldu.

ABD’de yapılan yeni bir çalışmaya göre, bilinen ilk koronavirüs (Kovid-19) vakası, 2019’un Aralık ayında Çin’in Wuhan kentindeki canlı hayvan ve deniz ürünleri pazarındaki bir kadın satıcıda görüldü. Science dergisinde yayınlanan bulgular, ilk hastanın Huanan deniz ürünleri pazarından kilometrelerce uzakta yaşayan bir muhasebeci olduğunu iddia eden Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) raporuyla çelişiyor.

NTV'de yer alan habere göre; DSÖ raporunda ilk koronavirüs hastası olduğu iddia edilen 41 yaşındaki adamın diş sorunları nedeniyle 8 Aralık'ta hastaneye gittiğini ve 16 Aralık'ta koronavirüs semptomları geliştirdiğini açıklanmıştı. Ancak Arizona Üniversitesi'nde virüslerin evrimini izleme konusunda önde gelen uzman Dr. Worobey, bunun doğru olmadığını ve ilk hastanın pazarda çalışan ve 11 Aralık'ta hastalanan Wei Guixian adlı bir satıcı olduğunu açıkladı.

'PANDEMİ ORADA BAŞLAMIŞ OLABİLİR'

Bununla birlikte Worobey, kadın satıcının Huanan deniz ürünleri pazarı ile olan yakın bağlarının ve hastaneye yatırılan en erken hastaların pazarla bağlantılarının yeni bir analizinin, pandeminin orada başladığına kanıt oluşturduğunu savundu.

11 milyonluk Wuhan'da ilk vakaların yarısının futbol sahası büyüklüğündeki bir yerle bağlantılı olduğunu söyleyen Worobey, şöyle devam etti:

"Salgın pazarda başlamadıysa, bu modeli açıklamak çok zor hale geliyor. 2019’un sonlarında Wuhan yakınlarındaki hastanelerde, daha yüksek makamlar uyarılmadan önce 10'u pazarla bağlantılı 19 açıklanamayan vaka tespit etmiştim. Huanan pazarıyla ilk Kovid-19 vakaları arasında yakın bir bağlantı var."

'DSÖ RAPORU YANLIŞ' İDDİASI

Diğer taraftan DSÖ ekibi, görünüşe göre, yalnızca soyadı Chen ile anılan muhasebeciye semptomlarının başladığı tarihi hiç sormadı. Bunun yerine, onu Hubei Xinhua Hastanesinde tedavi eden doktorlar tarafından 8 Aralık tarihi verildi. Bir DSÖ sözcüsü, raporlarının yanlış olup olmadığı sorulduğunda, belirli vakalar hakkında yorum yapmanın zor olduğunu söyledi.

DSÖ’nün bir sözcüsü New Scientist'e "Ekip bazı erken dönem hastalarla görüştü ancak bunlar, onları zaman çizelgesine koyacak sağlık verilerini toplayan epidemiyolojik görüşmeler değildi. Bu görüşmeler 2020'de Çinli yetkililer tarafından yapıldı" dedi.

'LABORATUVARDAN DEĞİL'

Öte yandan yeni çalışma, yeni tip corona virüsün ilk olarak hayvanlardan insanlara Huanan Deniz Ürünleri pazarından mı yoksa Wuhan Viroloji Enstitüsü'ndeki bir kaza yoluyla mı sıçradığı konusundaki hararetli tartışmayı aydınlattı.

ABD’nin eski başkanı Trump yönetiminin üst düzey üyeleri, virüsün Huanan pazarından 12 km uzakta bulunan laboratuvardan kaçtığı teorisini destekleseler de, ABD istihbarat teşkilatları, koronavirüsün büyük olasılıkla doğrudan hayvanlardan insanlara sıçradığını düşünüyor ve Çin'in yeni hastalığın yayılması hakkında herhangi bir ön uyarıya sahip görünmediğine dikkat çekiyor.

Son zamanlardaki diğer bulgular da koronavirüsün laboratuvar kaynaklı olduğuna ilişkin teoriyi zayıflattı. Geçtiğimiz aylarda, Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti’ndeki yarasalarda yeni tip koronavirüse oldukça benzeyen virüsler keşfedildi.

Kaynak: Karar

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.