500 bin İstanbullunun hayatı tehlikede

500 bin İstanbullunun hayatı tehlikede

Prof. Dr. Naci Görür, 7 üzerinde deprem beklediğini söyleyerek, "Depremi iki fay hattında bekliyoruz. İstanbul'da 500 bin insanın hayatı tehlikede" dedi.

Prof. Dr. Naci Görür'den İstanbul depremiyle ilgili sözleri korkuttu. Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul'da 7 üzerinde deprem beklediğini söyledi. Olası İstanbul depreminde en riskli bölgelerin ise Avrupa Yakası Haliç'ten başlayıp Silivri'ye giden ve 10 km içindeki kuşağın olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Naci Görür, 7 üzerinde deprem beklediğini söyleyerek, "Depremi iki fay hattında bekliyoruz. İstanbul'da 500 bin insanın hayatı tehlikede" dedi. İstanbul depremine ilişkin önemli uyarılarda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, depremde riskli bölgeleri sıralayarak, "En tehlikeli olan Avrupa Yakası Haliç'ten başlayıp Silivri'ye giden ve 10 km içindeki kuşak. Jeolojik özellikler ve buradaki kayalar sert değil, yumuşak, kaygan, şiddetli bir sarsıntıda heyelan yapma özelliğine sahip. Bunlar depremin riskini artırıyorlar. Halk terimiyle buralar "çürük". ifadelerini kullandı.

Beklenen İstanbul depreminde 500 bin can kaybı olacağını belirten Görür, "Şu an yapılan çalışmalar can kaybını azaltmaz. Ne kadar bina, o kadar can kaybı. İstanbul'da 500 bin insanın hayatı tehlikede." ifadesini kullandı.

İstanbul depreminin büyüklüğüne ilişkin Naci Görür, 800 tonu aşan patlayıcının enerjisine denk olduğunu vurguladı. Görür, konuşmasına şu şekilde devam etti: "İstanbul büyük deprem bekliyor dedik. 99'dan sonra Marmara'nın altındaki kabuğa enerji yükledi. Bu kabuk bu enerjiyi kaldıramaz. 21 senedir 44 santimlik bir ciddi sorun var. 7 büyüklüğünde bir deprem beklesek buna karşılık gelen bir enerji bir milyon 800 tonu aşkın patlayıcının aynı anda çıkan enerjisine denk."

İstanbul'da 7'nin üzerinde deprem olma ihtimalinin yüzde 64 olduğunun altının çizen Görür, "2000'de bir yayın var bütün tarihi bir depremler incelenmiş. Ve saygın bir yayın kuruluşu. Bu çalışmalar sonucu 99'dan sonra İstanbul'da 7'nin üzerinde depremin olma olasılığı yüzde 64'dür."İstanbul'da iki fay hattında deprem bekliyoruz" ifadesini kullandı.

NACİ GÖRÜR: "500 BİN İNSANIN HAYATU TEHLİKEDE"

İstanbul'da yaşanabilecek bir deprem durumunda 500 bin insan tehlike altında olduğunu dile getiren Naci Görür, şunları söyledi: Şu an yapılan çalışmalar can kaybını azaltmaz. Ne kadar bina, o kadar can kaybı. İstanbul'da 500 bin insanın hayatı tehlikede.

HANGİ BÖLGELER RİSK ALTINDA?

"En tehlikeli olan Avrupa Yakası Haliç'ten başlayıp Silivri'ye giden ve 10 km içindeki kuşak. " diyen Naci Görür, "Jeolojik özellikler ve buradaki kayalar sert değil, yumuşak, kaygan, şiddetli bir sarsıntıda heyelan yapma özelliğine sahip. Bunlar depremin riskini artırıyorlar. Halk terimiyle buralar "çürük". ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.