Cumhurbaşkanlığı ofis ve başkanlıklarının bütçelerine artış

Cumhurbaşkanlığı ofis ve başkanlıklarının bütçelerine artış

Saray'ın şatafat bütçesine koronavirüs bahane gösterildi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2021 Yılı Bütçe Teklifi görüşmeleri tamamlandı. Bütçe için aralık ayında TBMM Genel Kurulu'nda mesai yapılacak.

Komisyondaki son gün çalışmalarında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Saray’ın ve bağlı idarelerinin 2021 yılı bütçe sunumunu gerçekleştirdi.
 
BirGün'de yer alan habere göre, Oktay, bir önceki yıla göre 886 milyon TL artarak 4 milyar 39 milyon 453 bin TL’ye ulaşan bütçenin “salgın süreci dikkate alınarak” hazırlandığını söyledi. Oktay, “Bütçenin 384 milyon lirası Cumhurbaşkanlığı ofisleri bütçesine aktarımlar olmak üzere ayrılmıştır” dedi.

Oktay’ın sunumuna göre, Cumhurbaşkanlığı ofis ve başkanlıklarının yeni yıl bütçelerindeki artışlar şöyle:

Dijital Dönüşüm Ofisi’nin ödeneği 80,5 milyon TL’den 96,6 milyon TL’ye, Yatırım Ofisi’nin ödeneği 155,5 milyon TL’den 190 milyon TL’ye, Finans Ofisi’nin ödeneği 25,2 milyon TL’den 50 milyon TL’ye, İletişim Başkanlığı’nın ödeneği 368,1 milyon TL’den 422,8 milyon TL’ye yükseldi.
 
CUMHURBAŞKANI'NIN MAAŞI 123 BİN TL

Oktay’ın sunumunun ardından söz alan HDP’li Garo Paylan, “Cumhurbaşkanı, 123 bin TL maaşından vazgeçmemiş” dedi.

Saray’ın bütçe tercihlerini halktan yana kullanması gerektiğini vurgulayan Paylan, “Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi, belli bütçe tercihiyle buraya geldi. Ne var o bütçelerde? Saraylar var. Şatafat var. Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız, diğer bakanlar gibi 10 milyonluk Mercedeslerle Meclis’imize geliyor. 14 tane uçan saraylarla bir yerlere gidilip geliniyor, yüzen saray var, yazlık saray var, kışlık saray var, bunlardan vazgeçilmemiş. Sayın Cumhurbaşkanı’nın 88 bin liralık maaşından vazgeçilmemiş, bir de 35 bin lira emekli maaşı alıyor, 123 bin liralık maaşından vazgeçilmemiş” dedi.

AKP Grubu adına konuşan Ekrem Çelebi ise “Devasa projeler kazandırdık. Birçok Osmanlı padişahı hayal etmiş ama gerçekleştiren Cumhurbaşkanımız. Marmaray’ı, yüksek hızlı treni yaptık” dedi.

Kaynak: KRT

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.