Mimarlar kamuda görev almak istiyor

Mimarlar kamuda görev almak istiyor

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, mimarların kamu istihdamında yaşadığı sıkıntıları Meclis gündemine taşıdı.

Saadet Partisi Konya Milletvekili ve Gençlik Kolları Genel Başkanı Abdulkadir Karaduman, mimarların kamu istihdamına yönelik sıkıntılarını Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Karaduman, mimarların devlet kadrolarında görev almayı beklediğini ifade etti. 

Mimarların kamudaki istihdamının sürekli düşmesinin nedenini Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a soran Karaduman, “Mimarlar, aldıkları 2020 KPSS puanlarıyla mesleklerini ilgilendiren konularda onlara kadro açılmasını ve bu sayede devlet kademesinde görev almayı beklemektedir” dedi.

MİMARLAR, KADROLARIN AÇILMASINI İSTİYOR

Karaduman, ülkenin geleceğinin inşa edilmesinde etkin rol alacak olan mimarların kamuda istihdam edilmeyi beklediğini belirterek, “Bu dönemde mimarlara olan ihtiyacın artması beklenirken KPSS’de yüksek puanlar alan mimarların kamuda istihdam edilme sayıları her sene azalmaktadır. Kamuda istihdam edilen mimar sayısı merkezi atamayla son iki yılda 44 kişiye kadar geriledi. Mimarlar, açılan teknik kadrolarda göz ardı edilmekte ve bu durumun devam edeceği endişesi ile gelecek kaygısı yaşamaktadırlar. Mimarlar, aldıkları 2020 KPSS puanlarıyla mesleklerini ilgilendiren konularda onlara kadro açılmasını ve bu sayede devlet kademesinde görev almayı beklemektedir” ifadelerini kullandı. 

KAMUDA TOPLAM KAÇ MİMAR GÖREV ALIYOR?

SAADET Partisi Konya Milletvekili ve Gençlik Kolları Genel Başkanı Abdulkadir Karaduman, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlamasıyla ilgili 4 soru yöneltti. Karaduman, “Son iki yılda kamuda istihdam edilen mimar sayısının 44 kişiye kadar düşmüş olmasının sebebi nedir? Bakanlığınız ve bağlı kurum ve kuruluşlarda görev yapan mimar sayısı toplamda kaçtır? 2020 ve 2021 yıllında toplamda kaç yeni mimar istihdam edilecektir? Bakanlığınız mimarların istihdam sorununu çözebilmek amacıyla hangi çalışmaları yürütmektedir?” diye sordu.

Kaynak: Milli Gazete

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.